Buhur yağı: Adet döngüsünü düzenler

Mayıs 05, 2018 0 Comments

Buhur yağı: Adet döngüsünü düzenler - https://www.sagliklimiyim.com/buhur-yagi-adet-dongusunu-duzenler/

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || ).push();
Buhur öz yağının sağlık yararları; antiseptik, dezenfektan, büzücü, gaz giderici, sikatrizan, sindirim, diüretik, adet söktürücü, balgam söktürücü, yatıştırıcı, tonik ve yara iyileştirici özelliklerine bağlanabilir.


 


Buhur yağı, bilimsel adı Boswellia carteri olan sakız veya olibanum ağaçlarının sakızından veya reçinesinden elde edilir. Bu uçucu yağın ana bileşenleri alfa-pinen, astanol, bornil asetat, linalol, oktil asetat, incensol ve incensol asetattır. Bu yağ, yüzyıllardır kozmetik ve tütsülerde popüler bir madde olarak kullanılmıştır. Eski Mısır ve Anglosakson medeniyetlerde de kullanılmıştır. Ayrıca, dini gelenekler ve ayinlerle, özellikle de Hıristiyan geleneği ile yakından ilişkilidir.


 


Sağlığa Faydaları Nelerdir?


Kozmetik ve koku olarak kullanılmadığında, buhur yağının aşağıdaki gibi özetlenebilecek çok sayıda tıbbi kullanımı vardır.Bağışıklık Sistemini Güçlendirir


Buhur yağı, antiseptik olarak etkilidir ve dumanı dışarı çekerken mikropları ortadan kaldıran antiseptik ve dezenfektan özelliklere sahiptir. Tetanozdan korunmak için ve antiseptik olarak, herhangi bir yan etkisi olmaksızın yaralara uygulanabilir. İç yaralar için de aynı şekilde yararlıdır ve yarayı enfeksiyonlardan korur.


 


Ağız Sağlığını Geliştirir


Aynı antiseptik nitelikleri buhur yağını, ağız kokusuna, diş ağrısına, ağız yaralarına ve diğer enfeksiyonlara karşı yararlı bir koruyucu madde haline getirmektedir. Aroma veya kokusundan hoşlanıyorsanız ve sağlık rejiminize güçlü bir antiseptik eklemek istiyorsanız, doğal buhur yağı içeren ağız bakım ürünleri kullanın. Buhur yağı ve karbonat kullanarak kendi doğal diş macununuzu ve nane yağı ile su kullanarak kendi gargaranızı yapabilirsiniz.


 


Kanamayı Durdurur


Büzücü (astringent) özelliği ile bilinir. Diş etlerini, kıl köklerini güçlendirir, cilt tonunu dengeler, kasları, bağırsakları ve kan damarlarını gerer ve böylece dişlerin çürümesini ve saçların erken yaşta dökülmesini önler. Bu büzücü niteliği, ayrıca kırışıklıkların ve kaz ayaklarının görünümünü azaltır ve karın kaslarını sıkılaştırır. Yaşla ilişkili bozuklukları giderir. Her şeyden önce, buhur, yaralardan ve kesilmelerden sonraki kanamayı durdurmaya yardım eden bir koagülan görevi görür. Bu büzücü özellik, ishali azaltmaya bile yardımcı olur.


 


Adet Döngüsünü Düzenler


Buhur öz yağı, adet söktürücüdür ve menopoz yaşını geciktirir. Ayrıca, abdominal bölgede ağrı, bulantı, baş ağrısı, yorgunluk ve ruh hali değişiklikleri gibi adet ve adet öncesi sendromu (PMS) ile ilişkili diğer belirtilerin iyileştirilmesine yardımcı olur.


 


Gaz Oluşumunu Önler


Gaz sorununu ortadan kaldırır ve vücutta gaz birikmesini önler. Bağırsaklardan gelen fazla gazın giderilmesi; mide ağrıları, karın bölgesinde ve göğüste ağrı, anormal miktarda terleme, huzursuzluk, hazımsızlık ve diğer birçok ilgili rahatsızlık için rahatlama sağlar.


 Yara Oluşumunu ve İzlerini Azaltır


Buhur yağının ilginç bir özelliğidir ve cilt bakımı ve anti-aging bu günlerde çok popüler olduğundan, bu uçucu yağ daha da önemli hale gelmiştir. Topikal olarak kullanıldığında veya solunduğunda, cilt üzerindeki tahriş, akne, çizilme ve genel izleri çok daha hızlı bir şekilde azaltır. Ayrıca hamilelik ve doğumla ilişkili çatlakların ve ameliyat izlerinin azalmasına da yardım eder.


 


Sindirimi Destekler


Dün geceden çok yediyseniz veya kronik hazımsızlık sorunu yaşıyorsanız bu yağ sizin için çok değerli olabilir. Buhur yağını denemelisiniz. Bu yağın herhangi bir yan etkisi olmaksızın sindirime yardım etme özellikleri vardır ve çoğu ilacın sadece semptomları baskılayan yaygın etkilerinin aksine genel olarak sindirimini kolaylaştırır. Bu yağ midede sindirim suları (mide suları, safra ve asitler) salgılanmasını hızlandırır ve peristaltik hareketi uyararak gıdaların bağırsaklardaki hareketini kolaylaştırır. Bu, yiyeceklerin sindiriminde her yönüyle iyileşme anlamına gelir.


 


Yaşlanmayı Geciktirir


Bir sitofilaktik olarak, sağlıklı hücrelerin yenilenmesini destekler ve ayrıca mevcut hücreleri ve dokuları sağlıklı tutar. Buhur yağının bu özelliğini, güçlü büzücü özellikleriyle birleştirdiğinizde, alternatif tıpta sıklıkla kullanıldığı üzere güçlü bir yaşlanma karşıtı ürüne sahip olursunuz. Güneş lekelerini ortadan kaldırmanıza, gözlerinizin ve yanaklarınızın etrafındaki kaz ayaklarının ve kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olabilir ve aynı zamanda yaşlanan veya ölmekte olan hücreleri yeni ve sağlıklı olanlarla değiştirirken, genellikle vücudunuzun her yerinde sıkılaşma sağlar.


 


Tonik Olarak Kullanılır


Genel olarak, sağlığınızı geliştirir ve bu nedenle, bir tonik olarak kabul edilir. Solunum, sindirim, sinir ve boşaltım sistemleri de dahil olmak üzere vücutta çalışan tüm sistemlere yarar sağlarken, aynı zamanda besin maddelerinin vücuda emilmesine yardımcı olur. Ayrıca, buhur yağı, bağışıklık sistemini güçlendirir ve sizi güçlü tutar.İdrara Çıkma Sıklığını Artırır


İdrara çıkarak vücudunuzdaki fazla suyu atmak için kullanabilirsiniz. Buhur öz yağı, doğal ve güvenli bir alternatiftir. İdrara çıkmayı teşvik eder ve kan basıncını düşürmenin avantajı ile vücudunuzdaki yağlar, sodyum, ürik asit ve diğer çeşitli toksinlerin yanı sıra ekstra su ağırlığını da kaybetmenize yardımcı olur. Bunun en iyi yanı ise, uçucu esans yağının tamamen güvenli olması ve olumsuz yan etkileri olmamasıdır.


 


Solunum Sorunlarını Azaltır


Öksürmeyi yatıştırır ve solunum yollarında ve akciğerlerde biriken balgamı ortadan kaldırır. Buhur uçucu yağı aynı zamanda bronşit ve burun tıkanıklığı, bronşlar ve akciğer tıkanıklığında rahatlama sağlar. Antidepresan ve antienflamatuvar özellikleri astım ataklarının tehlikelerini azaltmak için, solunum pasajlarını rahatlatmaya yardımcı olur ve antiseptik nitelikleri ile bağışıklık sistemi güçlendirici olarak çalışır. Ayrıca genel vücut ağrısını, baş ağrılarını, diş ağrılarını azaltır ve soğuk algınlığı ile ilişkili vücut ısısındaki artışı dengeler.


 


 


Stresi Azaltır


Bir yatıştırıcı olarak çok etkilidir çünkü zihinsel huzur, rahatlama, tatmin ve maneviyat hissi uyandırır. Aynı zamanda endişe, öfke ve stresi azaltır. Endişeli hissettiğinizde veya bir çeşit stresli olay yaşadıysanız, bir difüzöre veya buharlaştırıcıya biraz yağ ekleyin. Solunum pasajlarınızı açıp kan basıncınızı azaltabilen ve zihninizi dinginleştiren yağın kokusunu içinize çekmek için derin nefes alın.


 


Rahim Sağlığını Destekler


Bu yağ rahim sağlığı için çok kıymetlidir. Östrojen hormonunun üretimini düzenlediğinden, rahim içinde rahim kanseri olarak da bilinen postmenopozal tümör veya kist oluşumu olasılığını azaltır. Menopoz öncesi dönem açısından, adet döngülerini düzenleyerek rahim sağlığını destekler. Ayrıca bazı kadınlarda hormon bozukluklarına yol açabilen jinekolojik sorunları veya stresi tedavi eder veya azaltır.


 


Yaraları İyileştirir


Bu yağın seyreltilmiş bir solüsyonunu yaralar üzerine uygulayın ya da bir cilt kremi ile karıştırdıktan sonra kullanın; yaralarınız daha hızlı iyileşir ve ayrıca enfeksiyonlardan korunacaktır. Bu yağ, iç yaralar, kesikler ve ülserlerin iyileşmesinde de son derece faydalıdır.


 


Diğer Faydaları:


Romatizma ve artrit ile ilişkili ağrıyı hafifletir. Ayrıca, enfekte yaralar, akne, dolaşım problemleri, uykusuzluk ve çeşitli iltihaplanma türlerini iyileştirmeye yardımcı olur.


 


 


#AdetDöngüsünüDüzenler, #AğızSağlığınıGeliştirir, #BağışıklıkSisteminiGüçlendirir, #DiğerFaydaları, #GazOluşumunuÖnler, #İdraraÇıkmaSıklığınıArtırır, #KanamayıDurdurur, #RahimSağlığınıDestekler, #SağlığaFaydalarıNelerdir, #SindirimiDestekler, #SolunumSorunlarınıAzaltır, #StresiAzaltır, #TonikOlarakKullanılır, #YaraOluşumunuVeİzleriniAzaltır, #YaralarıIyileştirir, #YaşlanmayıGeciktirir
https://is.gd/e4dLGx
Sagliklimiyim.Com

Sagliklimiyim.Com Ne Kadar Saglikliyim

0 yorum: