Göz Kanseri Yaşam Süresi ve Ölüm Riski

Temmuz 08, 2018 0 Comments

Göz Kanseri Yaşam Süresi ve Ölüm Riski - https://www.sagliklimiyim.com/goz-kanseri-yasam-suresi-ve-olum-riski/


İstatistiklere göre göz kanserine yakalanan hastaların 5 yıl hayatta kalma oranı %80’dir. Bunun anlamı şudur: göz kanserine yakalanan 100 hastadan 80’i en az 5 yıl boyunca hayatta kalmaktadır. Bu rakamlar başka yerlerde ortaya çıkıp göze sıçrayan (ikincil) göz kanseri değil, gözde oluşan (birincil) kanserleri dikkate almaktadır.


Bu bilgiler Amerikan Kanser Derneği’nin yaptığı araştırmalardan alınmıştır.


Göz kanseri ile ilgili geniş bilgi için lütfen şu makaleyi okuyunuz: Göz Kanseri Belirtileri ve Tedavisi
Göz Kanseri Yaşam Süresi Nasıl Hesaplanır?Yaşam süresi ve hayatta kalma oranı hesaplamaları daha önce bu hastalığa yakalanmış insanlardan ve onların akıbetlerinden elde edilen istatistiklerle elde edilmektedir.


5 yıl hayatta kalma oranı

Kanser yaşam süresi istatistiklerinden bahsederken doktorlar 5 yıl hayatta kalma oranı ifadesini kullanırlar. Bu tabir, hastaya teşhis konulan zamandan itibaren en az 5 yıl hayatta kalıp kalmadığını belirten bir istatistiktir. Örneğin, 5 yıl hayatta kalma oranı %60 olarak gösterilen bir kanser tipinde, söz konusu hastalığa yakalanan 100 kişiden 60’ı teşhis konduktan sonra en az 5 yıl hayatta kalmış demektir. Birçok kişi ilk 5 yılı atlattıktan sonra uzun seneler yaşarken, bazı kanser hastaları ise başka sebeplerden yaşamlarını yitirebilirler. Bu hayatta kalma oranları diğer ölümleri dikkate almaz.


Herhangi bir hastanın ölüm riskini tahmin etmekte kullanılmaz. Çünkü her hastanın durumu kendine özeldir ve geleceğini etkileyen farklı faktörler bulunmaktadır:


  • Kanser tipi

  • Tümörün bulunduğu yer

  • Görülen tedavi biçimi

  • Hastanın yaşı


Göz Kanseri Tiplerine Göre Hayatta Kalma OranıErken Teşhisin Önemi

Erken teşhis birçok kanser tipinde olduğu gibi göz kanserinde de önemli bir aşamayı oluşturmaktadır.Genel itibariyle bütün göz kanseri vakalarında erken teşhis konulan hastaların 5 yıl hayatta kalma oranı %85 civarındadır.Göz Melanomu

En sık görülen göz kanseri türü göz melanomudur. Genel ve teşhis zamanındaki evrelere göre hayatta kalma oranları şu şekildedir:Göz melanomuna yakalanan tüm hastalar dikkate alındığında 5 yıl hayatta kalma oranı %75’tir.
Eğer erken teşhis konur ve melanom diğer bölgelere sıçramadan tedavi edilirse 5 yıl hayatta kalma oranı %80’dir.
Melanomun diğer bölgelere yayıldığı vakalarda 5 yıl hayatta kalma oranı %15’tir.Koroid Melanom

Göz kanseri hastalarında en sık görülen melanom tipiyse koroid melanomdur. Boyutlarına göre hayatta kalma oranları aşağıdaki gibidir:Küçük koroid melanomu olan hastaların 5 yıl hayatta kalma oranı %84’tür.
Orta boyutlu koroid melanom olduğu teşhis edilen hastalarda bu oran %68’dır.Büyük koroid melanomu olanların 5 yıl hayatta kalma oranı %47’dir.


#GözKanseriTiplerineGöreHayattaKalmaOranı, #GözKanseriYaşamSüresiNasılHesaplanır, #GözKanseriYaşamSüresiVeÖlümRiski
https://is.gd/UyMsmV
Sagliklimiyim.Com

Sagliklimiyim.Com Ne Kadar Saglikliyim

0 yorum: